Születésnap paradoxon

Minden ami nem az oldallal és nem a profi ökölvívással kapcsolatos.
harward
PKSZ Assistant Team
HozzászólásokCOLON 776
CsatlakozottCOLON 2006-12-18 22:05:22

Hozzászólás Szerző: harward »

gallien írtaCOLON
Romsy írtaCOLONHátsó megnézi hogy előtte páratlan, vagy páros számú piros van, ha páros akkor neki kék van, ha páratlan akkor meg neki piros. Bemondja, mindenki megjegyzi, aztán így mennek előre egyenként. Nem nagy ügy.
ez így szerintem nem igaz.
:D Ebben a formában...sztem sem

Sőt (vagy még sőtebb) olyan érzésem van, hogy nincs megoldás. Az alábbi is csak akkor működik, ha az összes törpe (manó, akármi) hallja a többit is, nem csak a közvetlen mögötte lévőt.

http://merse.extra.hu/fejtoro_feladvany ... az%20torpe

Majd még nyöszörgetem az agyam...
Különben fölöslegesnek tűnik a további okoskodás, mert Bosco elég frappánsan megoldaná. Még mindig a hatása alatt vagyok. :lol:

Egyébként most nem volt időm modellezni, (akár egy egyszerűbb példán is) de valahol sántít a dolog. És most nem arra gondolok, hogy mennyire nehéz ezer (illetve először 999) személyt megszámolni stb.
Kiindulásnak valahogy úgy kellene, hogy a kék 1-et ér a piros 2-t. Az Utolsó kiszámolja, hogy az előtte lévők számított értéke mennyi. Mivel itt csak kétféle lehetőség van (kék és piros) ezért elég annyit tudni, hogy páros vagy páratlan. Páratlan esetén annyit mond, hogy kék. Ez a saját sapkájának a tippje is egyben, és 50%-os esélye van a találatra. A fontosabb a többinek szóló információ. A 999. pedig tudja, hogy az előtte lévő 998-nak mennyi a (számítás után) hozzárendelt értéke. Ha páratlan, akkor az övé piros, ha páros, akkor kék. És így tovább...
De még át kellene újra rágni!
Majd...
Bosco
TEAM PKSZ
HozzászólásokCOLON 719
CsatlakozottCOLON 2005-02-18 17:19:27

Hozzászólás Szerző: Bosco »

Ha piros sapka van az előttem állón, akkor bokán rúgom, ha kék, akkor nem. :D
A hozzászólást 2007 alkalommal szerkesztették, utoljára 1 Bosco-kor.
Bosco
gallien
Tiszteletbeli PKSZ tag
HozzászólásokCOLON 2283
CsatlakozottCOLON 1970-01-01 02:00:00
Tartózkodási helyCOLON Bp
CONTACTCOLON

Hozzászólás Szerző: gallien »

Romsy írtaCOLONHátsó megnézi hogy előtte páratlan, vagy páros számú piros van, ha páros akkor neki kék van, ha páratlan akkor meg neki piros. Bemondja, mindenki megjegyzi, aztán így mennek előre egyenként. Nem nagy ügy.
ez így szerintem nem igaz.
Romsy
TEAM PKSZ
HozzászólásokCOLON 3201
CsatlakozottCOLON 2003-04-30 18:09:16
Tartózkodási helyCOLON Atlantic City, NJ
CONTACTCOLON

Hozzászólás Szerző: Romsy »

Hátsó megnézi hogy előtte páratlan, vagy páros számú piros van, ha páros akkor neki kék van, ha páratlan akkor meg neki piros. Bemondja, mindenki megjegyzi, aztán így mennek előre egyenként. Nem nagy ügy.
gallien
Tiszteletbeli PKSZ tag
HozzászólásokCOLON 2283
CsatlakozottCOLON 1970-01-01 02:00:00
Tartózkodási helyCOLON Bp
CONTACTCOLON

Hozzászólás Szerző: gallien »

"Ezer embert az alábbi kísérletre kérünk fel. Sorba állítjuk őket nagyság szerint, hátul a legmagasabb, elöl a legalacsonyabb. Mindenkinek a fejére teszünk egy sapkát, pirosat vagy kéket. A sorbanállás olyan, hogy mindenki látja az előtte álló összes személy sapkáját, de a sajátját és a mögötte állókét nem. Most a legmagasabbtól előre haladva mindenki megtippeli a saját sapkája színét. A résztvevők célja az, hogy minél többen találják el a helyes választ. A résztvevők tudják előre a feladatot és megfelelő stratégiát beszélhetnek meg. Mi legyen ez a stratégia, hogy a lehető legmagasabb legyen a találati arány?
Mi a helyzet, ha a végigkérdezés közben mindenki csak a közvetlenül mögötte állót hallja?"

Bárkit elviszek Pistihez vacsorázni (akár többet is) ha ezt nem nekem kell megoldanom :) Egyszer egy komplett estémet áldoztam rá, és szerintem nem jártam közel... ...még enni is elfelejtettem...
harward
PKSZ Assistant Team
HozzászólásokCOLON 776
CsatlakozottCOLON 2006-12-18 22:05:22

Hozzászólás Szerző: harward »

WNB írtaCOLONMivel feltételezhető, hogy még 30 alatt van, egyelőre talán nem ipari titok...mégis hány éves most a palánta? Bármennyi is legyen, nekem tképp már öröm, ha még nem vagyok pontatlanabb, mint ő...valahol. :)

Érmék...vak ember...dzsínó és (tettes)tsai...mivel nem szeretnék a palánta fejlődésének útjába állni...csak fokozatosan...tehát: egy vak ember is képes megfordítani egy érmét...és akkor...az meg lesz fordítva...vagyis nem úgy áll, ahogy eredetileg.

( Egy volt kolléga...a gyárból...van még...vagyis hát él...csak már máshol alkot:

=> problems

Kép )
Jók a problems-ok! :lol: Csak ne lennék ennyire rozsdás és deprimált! :cry:

A palánták (paradicsom, paprika, dinnye, stb.) életkora nem szokta hadititkok (üzemi, ipari) tárgyát képezni, de a hölgyek viszont kortalanok...
A felcserepedőben lévő nagy lány már 16. És most teljesen úgy néz ki, hogy a "jó" családi hagyományoknak megfelelően, semmire sem viszi. (mint Alfonzó- Bagaméri a Keménykalapban...) Töri 3-as, stb :evil:

Na igen a tagadás-tagadása... az útelágazkodásnál álló igazmondó és hazug ikertestvérek esete. Majd gondolkodom ezen is. Legalább egy hónapig. :lol:
De egy vak ember minek forgatja a pénzérméket? Jobban tenné, ha felváltaná egy nagyobb papírpénzre! Máris okafogyott lenne a dolog.

U.i.: Kicsit átváltottam meggyesisre: felcserepedő, útelágazkodás- ha neki jól állt, akkor talán nekem is. :shock:
WNB
Tiszteletbeli PKSZ tag
HozzászólásokCOLON 1843
CsatlakozottCOLON 1970-01-01 02:00:00
CONTACTCOLON

Hozzászólás Szerző: WNB »

Mivel feltételezhető, hogy még 30 alatt van, egyelőre talán nem ipari titok...mégis hány éves most a palánta? Bármennyi is legyen, nekem tképp már öröm, ha még nem vagyok pontatlanabb, mint ő...valahol. :)

Érmék...vak ember...dzsínó és (tettes)tsai...mivel nem szeretnék a palánta fejlődésének útjába állni...csak fokozatosan...tehát: egy vak ember is képes megfordítani egy érmét...és akkor...az meg lesz fordítva...vagyis nem úgy áll, ahogy eredetileg.

( Egy volt kolléga...a gyárból...van még...vagyis hát él...csak már máshol alkot:

=> problems

Kép )
Ez a csillagromboló mindenkit sz-e-r-e-t... (Krzystof Aaron Hasselhoff)
...kivéve a csillagokat... (David Marcellus Hasselhoff)
harward
PKSZ Assistant Team
HozzászólásokCOLON 776
CsatlakozottCOLON 2006-12-18 22:05:22

Hozzászólás Szerző: harward »

szerk.:
eredeti hsz volt, nincs...
néha egészen értelmes dolognak hat, hogy "szerkesztés" ürügyén komplett hsz. hülyeségeket töröljek.
A hozzászólást 2009 alkalommal szerkesztették, utoljára 1 harward-kor.
WNB
Tiszteletbeli PKSZ tag
HozzászólásokCOLON 1843
CsatlakozottCOLON 1970-01-01 02:00:00
CONTACTCOLON

Hozzászólás Szerző: WNB »

Hát...van legalább még egy 4. lehetséges megoldás is - és a feladat eredeti kitalálója szerintem arra gondolt. :)

A peremfeltételekről - segédlet:

[Tényleg nincsen itt semminek ezoterikus funkciója, ez tényleg csak egy szokásosan megoldandó matematikai/logikai feladat.]

- "Vakság": csak arra az egyszerű dologra való itt, hogy az F/I különbségtételre nem használható a látás...de mondjuk, hogy a tapintás sem...és persze nem kell szükségképpen léteznie egy Bodri nevű vezetőkutyának sem a közelben, aki képes ugatásának hangszínével jelezni, hogy F vagy I érméhez nyúl a gazdája.

- A megoldás szempontjából valójában egyáltalán nem hanyagolható el, hogy a vak megoldó tudja-tudhatja, hogy K db fej állású érme van előtte elszórva.

- "...az érméket sebesen válogassam szét úgy két csoportba (akárhogy)...": mi az a művelet, amire pl. egy vak ember is képes egy érmével?

- Nem lényeges, hogy K páros vagy páratlan, ill. hogy mi K konkrét értéke (tetszőleges 0<K<100 esetén a feladat megoldható a vak ember által)

- A megoldás után nem is feltétlenül K/2-K/2 F érmének kell lennie 2 szétválasztott érmecsoportban...csak annyi az életbenmaradás feltétele, hogy egyenlő legyen a F-ek száma mindkettőben.
Ez a csillagromboló mindenkit sz-e-r-e-t... (Krzystof Aaron Hasselhoff)
...kivéve a csillagokat... (David Marcellus Hasselhoff)
harward
PKSZ Assistant Team
HozzászólásokCOLON 776
CsatlakozottCOLON 2006-12-18 22:05:22

Hozzászólás Szerző: harward »

WNB írtaCOLON Van 100 penzermem az asztalon. En egy igen joravalo vak ember vagyok, akivel mas joravalo emberek (feat. Dzsino) egyszercsak kozlik, hogy a 100 db erme (meg a sok kocsog) kozt most eppen K db fej van, es az lenne az igen surgos feladat, hogy az ermeket sebesen valogassam szet ugy ket csoportba (akarhogy), hogy a ket csoportban vegul azonos szamu fej legyen. Mi a joravalo i...n f...t csinaljak?
Na ebbe is belefogtam. Mire jó, ha lassan sikerül letölteni a videókat?
:lol: Közben lehet töprengeni.
Kérdés rázza a fórumot. Miért nem a golyók jönnek most?
Amúgy Geszti módra. No, nem is a módi számít, hanem a kérdés.
Azonnal látható, hogy 100 elem véletlen kétfelé válogatása csekély eséllyel sikerül egyformára. Meg is kérdeztem időközben erről egy kollégámat, de ő röviden elintézte, hogy válogassa, az akinek két anyja van!
Hirtelen felindulásból azonban először a saját indító kérdésemet válaszolom meg. Nos a golyók és az érmék között a fizikailag is felismerhető különbségeknél sokkal fontosabb a filozófiai (ez már a dialektikus materializmus :!: :D )értelmű megkülönböztethetőség.

(I.) A golyó megmásíthatatlan attribútuma a színe. (A festék és az ecset, vagy szórópisztoly most túl van az értelmezési körünkön.)
(II.) Ezzel szemben az érme legfőbb „valószínűségi” felhasználhatósági attribútuma kettős értelmű, sőt akár egyidejű is lehet. Vagyis az érem F/I tulajdonsága egyrészt lehetővé teszi az alkalmazás során történő változást (változtatást) is, másrészt mindaddig rendelkezik mindkét tulajdonsággal, ameddig ki nem kötjük, hogy adott esetben mely állapotát vesszük figyelembe.

Ennek alapján, talán jól érzékelhető, hogy a golyó és az érme nem teljesen „csereszabatos”. Szóval itt akár lehet kereskedni.
Tovább nézve a feladatot, arra is rá kell jönnünk, hogy kevés valós információ áll rendelkezésre, és ilyenkor meg kell próbálni a sorok között olvasni, vagyis rejtett információkhoz hozzájutni. Ez sem tűnik túl könnyűnek. Van ugyan egy látszatra határozatlan „K” értékünk, ami jobb lenne, ha nem is lenne megadva. Továbbá adva van egy negyvenéves vak zenész, mondjuk bárzongorista, amúgy Ω módra, kinek szörnyű álma volt…
Hogyan mentsük meg a szerencsétlen életét?
Menetközben jegyzem meg, hogy tevőleges, vagy informális külső segítség nélkül (gyaníthatóan) nem is lehet a kérdésre helyes választ adni, ha „ösztönösen” cselekszünk.

Na van itt egy hasznavehetetlen információ is. Vak emberről beszélünk, ami nem más, mint csapda. Ebből is látható, hogy nem matematikai, hanem (jó esetben) inkább logikai feladványról van szó. Mik ezek az ún. „csapda” feladatok? Ezt egy példával tudom illusztrálni. Képzeljünk el egy fejtörő játékot, amit egy Vágó típusú fazon vezet. Felad egy ártalmatlan kérdést, és ad hozzá legalább 6 válasz lehetőséget. Megfogalmazódik benned a válasz, de még gondolkodsz, amikor a játékmester azt mondja, (segítő szándékkal) hogy gondolj a szexre! Na, jól elterelte a figyelmedet! Jut is eszedbe mindenféle húsos, szőrös idom, vagy valami más idomtalan… A helyes válasz meg ordít: a hatos a jó válasz, hiszen megmondta...
Vak emberről mit gondolunk? Azt, hogy a többi érzékszerve kifinomultabbak, mint az átlagemberé. Pl. a tapintása is, amiről Rosalinda, a felszolgálónő is, vagy (horribile dictu) éppen a fiú ismerősei is tudnának beszélni. Csak éppen itt és most nem erre kell elindulnunk. Pedig de tetszetős lenne, hogy a vak zongoristánk, a kifinomult ujjhegyeivel elkülöníti a fejeket és az írásokat.
Mielőtt végleg eltévednénk a holtvágányokon, térjünk vissza az eredeti kérdéshez!
:!:
Ha jól tévedek, akkor: :idea:

1. Tételezzük fel, hogy a szövegből kihagyott „felül” szócska a kulcs- bár lehet, hogy ez nem más, mint általam ráerőszakolt inszinuáció. Ebben az esetben a vak bárzongoristánk egyszerűen egyet balra, egyet jobbra elven válogatja szét az érmeket, vagy ha tud ötvenig számolni, akkor szintúgy megoldotta a feladatot. A gonoszul feltett kérdés „K” értéke 100. Egyik kupac 50, a másik is 50 F-et tartalmaz, függetlenül attól, hogy a F v az I van felül.

2. Megoldás. Ebben az a félelmetes, hogy a képtelennek tűnő feladatnak létezik egy triviális megoldása, csupán néhány (lényegében egy) megengedő feltételnek kell teljesülnie. A feladat megfejtésének megértése érdekében, elmesélek egy történetet. Még jó, hogy olyan közlékeny vagyok…
Valamikor, századokkal ezelőtt, amikor a fő közlekedési eszköz a „lóhát” volt, akkor a főhősünk, nevezzük vándornak, azt tapasztalta, hogy kedvenc hátasa lesántult. Na ugye akkoriban, a mai gumiszerelő műhelyeknek megfelelően, minden rendesebb faluban volt minimum egy patkolókovács, más néven lócipész. A vándor, sürgősen be is tért hozzá, és megkérte a kérdéses „alkatrész” cseréjére. Mikor a kovács megmutatta a felhelyezni kívánt patkót, akkor a vándor elkérte azt, mondván, hogy megnézi. Nos, ehelyett egy mozdulattal kettétörte. Így tett még egy másikkal is, majd a harmadikat elfogadta. Amikor a fizetésre került sor, akkor a kialkudott egy aranydukátot átadta a kovácsnak, aki szemrebbenés nélkül eltörte, majd így tett a második pénzérmével is. A harmadikat elfogadta. Így van ez, amikor erős emberek találkoznak. (Feltétel: a felezés engedélyezése)
Nahát a vasmarkú bárzongoristán nem lehet kifogni. Az elfelezett érmék (jobbra, egy (fél)- balra egy (fél) elven) szétválogatása után lesz 100 fél érem baloldalt, és 100 fél érem jobb oldalt. Balra is K/2 és jobbra is K/2 F. Még akkor is van megoldás, ha K eredetileg páratlan. Hát nem borzasztó?

3. Variáció. A két torony. Ide kell egy kicsi, de hathatós külső segítség. Rosalinda, aki már régen szívébe zárta zenész barátunkat, most is megszánja. Egy óvatlan pillanatban elkülönít két darab F-et. A vak pedig, reszkető kézzel, de felépít két tornyot a maradék 98-ból. A tetejére teszi az előre elkülönített 1-1 F-et. Megoldás K=2. Ha elfogadják. Így a többi érme F/I tulajdonsága lényegében annulálódott.

Közben még eszembe jutott a Komlós féle: az érem harmadik oldala. Esetleg szóba jön még a Madigan módszer,(ő az, aki soha sem veszített a F vagy I játékban, mert mindig csak ő nézte meg, hogy mi van felül) esetleg a Csontbrigádból ellesett 5 sous esete. Vagyis a becsapott Henry Fécamp, akit olyan F vagy I játékra vették rá, ahol, csak veszíthetett. Az 5 sous mindkét oldalán a sas volt…

Már csak azért is, hogy a topic életben maradjon.
Ha túl nagy a baj, akkor esetleg majd megkérem Cezit, hogy töröjjé le...

:oops:
WNB
Tiszteletbeli PKSZ tag
HozzászólásokCOLON 1843
CsatlakozottCOLON 1970-01-01 02:00:00
CONTACTCOLON

Hozzászólás Szerző: WNB »

Az elsullyedo topikokat hivatalbol felkarolo emlekbizottmany neveben...hivatalbol fellepve...szeretnek igen tisztelettel...hivatalbol torteno felkarolast foganatositani.

2 kalap:

Az elso kalapba keruljon P piros es K kek golyo - a masikba nyilvan marad 50-P piros es 50-K kek...

Mivel a kalapok kozul egyforma (1/2) valoszinuseggel valasztunk, osszessegeben egy piros golyo valasztasanak valoszinusege:

1/2 * [P / (P+K) + (50-P) / (100-P-K)]

Latvanyos, otletes, izzadsagszag-mentes es rovid bizonyitast sajnalatos modon most nem tudnek itt adni arra, hogy az adott lehetseges P,K egeszekre ennek a maximuma miert lesz pont P=1,K=0-ban (ill. szimmetrikusan P=49,K=50-ben), de ott lesz...es eszerint a max. valoszinuseg ekkor 1/2 * (1 + 49/99)...ami majdnem 75%.

Tobb kalap (max 100):

(MOD: fenebe...elsore hulyeseget irtam...100 piros golyo?...ok, Dzsino)

Hasonloan okoskodva (~Arato Gergely a nepbirosag elott)...legyen akkor 50 kalap (ha mar)...49-ben 1-1db piros golyo...a maradekban az 1db piros es az 50 kek...ekkor a kerdeses valoszinuseg:

1/50 * (49 * 1 + 1/51) = (49*51 + 1) / (51*50) = ~98%

Illetve 51 kalappal (50-ben 1-1 piros, az utolsoban az 50 kek):

1/51 * (50 * 1 + 0) = 50 / 51 = ~98% - es ez nem csak kozelitoleg, hanem pontosan ugyanannyi, mint az 50 kalapos esetre, mivel

50/51 =
(50 * 50) / (51 * 50) =
((50-1)*(50+1) + 1) / (51 * 50)

#####
Van 100 penzermem az asztalon. En egy igen joravalo vak ember vagyok, akivel mas joravalo emberek (feat. Dzsino) egyszercsak kozlik, hogy a 100 db erme (meg a sok kocsog) kozt most eppen K db fej van, es az lenne az igen surgos feladat, hogy az ermeket sebesen valogassam szet ugy ket csoportba (akarhogy), hogy a ket csoportban vegul azonos szamu fej legyen. Mi a joravalo i...n f...t csinaljak?
Ez a csillagromboló mindenkit sz-e-r-e-t... (Krzystof Aaron Hasselhoff)
...kivéve a csillagokat... (David Marcellus Hasselhoff)
harward
PKSZ Assistant Team
HozzászólásokCOLON 776
CsatlakozottCOLON 2006-12-18 22:05:22

Hozzászólás Szerző: harward »

cezi írtaCOLONuristen, visszajottek azok a draga evek 19-23 kozott :D
:D A számtani középtől 25 év választ el...(nem lefelé)

Ha nem unalmas, akkor van egy jópofa feladatom, aminek az első részét a neten találtam.
Van 50 db piros golyó meg 50 db kék golyó. Tetszés szerint helyezhetjük el őket két kalapba. A kérdés, az, hogy ha az a célunk, hogy minél nagyobb eséllyel húzzunk ki piros golyót, akkor hogyan osszuk el őket?
Lehet-e nagyobb a kihúzási esély 50%-nál, ha igen akkor mennyi? Ha nem, akkor miért nem?

Az első kérdést úgy is ki lehet bővíteni, hogy javíthatjuk-e az esélyeinket azzal, ha több kalapba helyezzük a golyókat? (nem csak 2-be) Kikötés, hogy üres kalap nem lehet, így max 100 db-ot használhatunk fel. A kérdés u.a., mint az előbb.
Lehet-e nagyobb a kihúzási esély 50%-nál, ha igen akkor mennyi? Ha nem, akkor miért nem?
Kalap helyett tetszés szerint használhatunk dobozt, vagy urnát, tarisznyát stb.
:D
Ja, és ha többen is szóltok, hogy az idegeitekre megyek, akkor gyorsan visszavonulok...
cezi
TEAM PKSZ
HozzászólásokCOLON 893
CsatlakozottCOLON 2005-02-26 22:18:50
Tartózkodási helyCOLON Dublin

Hozzászólás Szerző: cezi »

uristen, visszajottek azok a draga evek 19-23 kozott :D
videot csak a videoboltbol, de!
Öreg lámpa légy rögös úton.
harward
PKSZ Assistant Team
HozzászólásokCOLON 776
CsatlakozottCOLON 2006-12-18 22:05:22

Születésnap paradoxon

Hozzászólás Szerző: harward »

Születésnap paradoxon

Szerk.:Valójában nem is rossz dolog, hogy még 2,5 év után is helyén vannak(voltak) a dolgok...
Ezennel búcsút vettem tőle. :cry:
A hozzászólást 2010 alkalommal szerkesztették, utoljára 1 harward-kor.
BUTTON_POST_REPLY