Amatőr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Minden, ami profiboksz!
BUTTON_POST_REPLY
supras
P4P
HozzászólásokCOLON 1108
CsatlakozottCOLON 2003-09-16 22:17:22
Tartózkodási helyCOLON Budapest

Hozzászólás Szerző: supras »

Ha valakit éredekel a harmadik kerületben tartjuk az edzéseinket.

Kép
Avatar
Erwin
TEAM PKSZ
HozzászólásokCOLON 3066
CsatlakozottCOLON 1970-01-01 02:00:00
Tartózkodási helyCOLON Répcelak

Hozzászólás Szerző: Erwin »

Jövő héttől nyomja a Sport1 az összefoglalókat az EB-ről.
harward
PKSZ Assistant Team
HozzászólásokCOLON 776
CsatlakozottCOLON 2006-12-18 22:05:22

Hozzászólás Szerző: harward »

HOPPÁ !!!

Móna Aranyos

KÉRETIK A NEVET MEGJEGYEZNI :!:
cezi
TEAM PKSZ
HozzászólásokCOLON 893
CsatlakozottCOLON 2005-02-26 22:18:50
Tartózkodási helyCOLON Dublin

Hozzászólás Szerző: cezi »

irhatsz a fooldalra is, megszavaztam :)
videot csak a videoboltbol, de!
Öreg lámpa légy rögös úton.
Bosco
TEAM PKSZ
HozzászólásokCOLON 719
CsatlakozottCOLON 2005-02-18 17:19:27

Hozzászólás Szerző: Bosco »

Huh Harward, nagyon érdekes írás, gratulálok!
Bosco
harward
PKSZ Assistant Team
HozzászólásokCOLON 776
CsatlakozottCOLON 2006-12-18 22:05:22

Hozzászólás Szerző: harward »

A legkiválóbb amatőrökből milyen profi válhatott volna?
Ez a korántsem újkeletű kérdés már biztosan sokakat foglalkoztatott. Én is sokat gondolkodtam rajta, hiszen az 1970-es években, amikor igazán megkedveltem a boxot, akkor egy igazi aranykorát élte a magyar amatőr ökölvívás. Itt nyilván főként olyanokkal kell foglalkozni, akik nem voltak, nem lehettek profik.
A téma egyébiránt most nagyon aktuális, hiszen az egykori amatőr kubai nagymenők most mutatkoztak be a profik között, ráadásul sikerrel. Nem mellékesen mondom, hogy éppen ez ihletett meg erre a hozzászólásra.
Mondhatnám azt is, hogy első meghatározó sport élményeim a Papp Laci és Ádler Zsiga bácsi vezette, amatőrökhöz kötődnek, de ez nem teljesen igaz, mert akkor legalábbis bunyósnak kellett volna nekem is beállnom, amit soha nem tettem meg.
Lehetne kubai, amerikai vagy bármilyen más példákat is hozni, amiket bőven találni a nagy amatőr boxmúlttal rendelkező európai országokban is. Én a már említett időszak magyar boxolóiból kiindulva írtam le a véleményemet. Én most 5 olyan, Papp Laci keze alatt nevelkedett bunyóst választottam ki, akik érzésem szerint (szubjektív, és ennélfogva könnyen lehet, hogy hibás vélemény) igazi világklasszisok voltak, de a kor sajátosságai miatt sajnos, elérhetetlen messzeségben maradt tőlük a profi világ. Ennek az „aranykor”-nak (és itt ne sértődjön meg senki, mert előtte és utána is volt aranykora a magyar boxnak, -szerencsére- de én csak ezt a korszakot említem meg) a kiemelt „sztárjai”: Gedó György, Badari Tibor, Botos András, Orbán László, Kajdi János.
Vegyük akkor szépen sorba őket! 1. Gedó. Ő volt a legkisebb, de 72-ben olimpiai bajnok lett. Súlyához mérten, nagy ütőerővel bírt, kellően technikás volt. A beérett öklöző időszakában, bizony dinamit volt a bokszkesztyűiben. Szerintem az akkori profi mezőnyben a legjobbakkal is felvehette volna a versenyt, bár az amatőrök állóképessége, ütésállósága és harci morálja, az egy örök kérdés marad, amit csak a valós megmérettetés során lehet lemérni. Az viszont biztos, hogy a karrierje végére sokat lassult, mind mozgásában, mind reflexeit illetően, és ez már az amatőr mezőnyben is feltűnt. Sajnos a következő olimpián, már annyira a vert mezőnyben volt, hogy a végelszámolásban részt nem vevő Pooltarat majdnem KO-zta. Senki ne gondolja, hogy fanyalgok, hiszen csodáltam a fiút, de azt hiszem, hogy neki az amatőr bunyó feküdt, a profi nem az ő világa lett volna akkor sem, ha ott kezdi.
2. Badari. Hát, ő nem lett olimpiai bajnok, de varázslatos képességű emberke volt. Én biztosan elfogult vagyok vele szemben, de érzésem szerint korszakos zsenije volt ennek a sportágnak. Az már más kérdés, hogy EB címnél többre mégsem futotta tőle, aminek az összes okát, most nem tudjuk megtárgyalni. (Pl. eltiltások stb..) Most pedig jó lenne, ha megpróbálnám bizonyítani az előbbi állításomat. Egyszerű a dolgom, ha van aki emlékszik még a Bratislav Risztics ellen vívott EB döntőjére. Olyan bravúros produkcióra alig emlékszem másoktól. Az a mérkőzés, az ökölvívás magasiskolája volt, Badari által prezentálva, Risztics statisztálásával. Csak a rend kedvéért mondom, Risztics a scs. egyik meghatározó alakja volt, később V.Bajnoki ezüstérmes lett. Badari eltáncolt, beugrott és ütött, általában kettőket, vagy hármat is, mindezt válasz nélkül tehette, no nem azért, mert meg sem akarták ütni, hanem azért, mert úgy mozgott, mint egy gonosz démon. Risztics elég nyomasztó fizikai fölényben volt, de nem tudta kihasználni. Az igazsághoz az hozzátartozik, hogy a 3. menetre Badari kicsit elfáradt, és „csak” az eredményt tartotta. Megérdemelt magyar siker volt. De figyelmeztető jel, hogy a számtalan bekapott ütés ellenére sem roggyant meg Risztics, aminek csak az egyik oka volt az ő gránitálla, a másik ok Badari viszonylag gyenge ütőerejében keresendő. És ez a kezdő kérdésünk szempontjából, egy fontos érv. De most egy kis kitérő!
Ismeri valaki Howard Davist? Egészen bizonyos! Nos, egy a Badariéhoz hasonló boksz élményt jelentett annak idején a Davis- Cutov, 76-os olimpiai bajnoki döntő. Ez a mérkőzés jelentette számomra akkor az ökölvívás csúcsát, (mindez történt 60 kg-ban, míg 74-ben a VB-n 57 kg-ban nyert, Kuznyecov ellen) pedig Montrealban, egy scs-tal fentebb, Ray Leonard (a későbbi Sugar) nyert olimpiai bajnokságot, úgy, hogy ő is remekelt a kubai ellen. De mégis Davis volt az én szememben az igazi. Gondolom a románok nem foglalták aranyba a nevét! Davis egyszerűen bohócot csinált, az egyébként világklasszis Cutovból. Ha nem láttam volna, akkor el sem hiszem. Hatalmas különbség volt a két versenyző között. Davis elmozgott, jobbra, balra, szurkált, beugrott és ütött, majd eltáncolt. A harcos, rakkoló Cutov csak szenvedett. Ment előre, a pofonért. Egy lassú megfáradt öregemberhez hasonlított, aki már hit nélkül, becsületből tette a dolgát a győzelem legkisebb esélye nélkül. Pedig a „Davistelen” időkben képes volt feljutni a csúcsra. Ezt a esetet azért említettem meg, mert itt is adódik a kérdés, hogy vajon mire juthatott volna Davis a profi mezőnyben? Lelki szemeimmel már látni vélem, ahogy néhányan máris készülnek válaszolni, de ezt megelőzendő, itt adom meg a profi eredménylistáját.

http://www.boxrec.com/boxer_display.php?boxer_id=554

Ebből látszik, hogy remekül helytállt a profik között is, de a 36-ból 14 KO, bizony gyengének mondható, és én éppen ebben találom a magyarázatát annak, hogy ennél maradandóbbat nem tudott alkotni. Talán érezhető, hogy indirekt módon mire akartam rávilágítani. Két dologra: először is arra, hogy ha párhuzamot vonunk Davis és Badari képességei között, akkor egy feltételezett profi pályafutás Badari esetében sem lett volna tökéletes. A második, amit érzékeltetni szerettem volna, hogy a „halványabb” amatőr teljesítmény után, Leonard örökre beírta magát a profi box történetébe, ami ilyen mértékben nem sikerült Davisnek. (Itt jegyzem meg, hogy az ökölvívás szakemberei számára lehet, hogy egészen másképpen festett e kép, mint ahogy azt én itt leírom. Tapasztalt, bunyós szakik, már lehet hogy akkor többet láttak Leonardban, mint Davisben.) Tehát ebből arra következtethetünk, hogy a tökéletes amatőr technika és eredményesség még „édeskevés” a profik között.
3. Orbán László, a technikai fenegyerek. Aki valaha is látta, gondolom soha nem feledheti a bunyóját. Az amatőr boxnak olyan extraklasszisa volt, amilyen csak évtizedenként születik a világon. Sajnos ezt lehet, hogy akkor nem tudta róla senki, és főként ő nem érezte át ennek az isteni adománynak a jelentőségét. Mit is csinált Orbán a ringben? Talán bődületes ütésekkel sorra taglózta le az ellenfeleit? Nem, szó sincs ilyesmiről. Éppen ellenkezőleg. Olyan döbbenetes, „hetedik érzékkel” rendelkezett, hogy szinte lehetetlen volt megütni. De sajnos neki meg nem volt ütőereje, és ezzel mindent elmondtam a profi lehetőségeiről. De azért még időzzünk el egy kicsit Orbán amatőr eredményeinek méltatásával. Egy sportoló életében általában az olimpiai szereplés (-ek) jelentik a csúcspontot, főként, ha az aranyérmet is a nyakába akasztják. Nos ez Orbánnak csak EB-n adatott meg, de a 72-es olimpián, bátran mondjuk ki, hogy elcsalták tőle az aranyat, illetve a 71-es EB-n is. Jellemző módon, ezeken a mérkőzéseken is tette a dolgát, bevitt számtalan apró, pontozható ütést, de csak a jó ég tudja, hogy miért, de az ellenfeleinek egy- egy találata maradt meg a tyúkeszű pontozók fejében. Mellesleg olyan mérkőzéseket is veszített életében, ahol szó szerint, meg sem ütötték. Na az ilyen pontozó bírókat tettem volna oda neki homokzsák helyett…
Még egy picit a konkrét elvesztett olimpiai aranyról. Az olimpiai döntőben a lengyel Szczepanskival mérkőzött, aki mindösszesen egyszer tudta testen eltalálni- ha jól emlékszem. Csak éppen akkorra már nekünk volt egy bajnokunk Gedó személyében, és a pontozók alighanem ezt is mérlegelték, no meg azt is , hogy a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség alelnöke akkor éppen lengyel volt………… A 71-es EB-n pedig az elődöntőben a román Vasile ellen szintén egyetlen ütést kapott, amitől padlót fogott. Az amatőr szabályok teljesen egyértelműek voltak ebben a vonatkozásban akkor is, vagyis ez egyetlen ütésnek számított, ha a megütött versenyző tudta folytatni a küzdelmet. Nos a zseniális pontozók az egyetlen Vasile ütést többre értékelték, mint Orbán száz pontos találatát. Így maradt a bronz. A kiinduló kérdésünkhöz visszakanyarodva, megint csak nagy „okosságokat” kell kinyilvánítanom. A profiboxban a legbrilliánsabb technika sem elég ütőerő nélkül. Láttuk ugyanis, hogy a varázslatos képességű Orbánt is el lehetett találni egyszer- egyszer a 3 menet alatt. Komoly profik 12 menet alatt szintén képesek lehettek volna erre, arról már nem is beszélve, hogy egészen más harcmodor és elszántság jellemzi a profi világsztárokat. El sem tudom képzelni, hogy a legnagyobb klasszisok elől 12 meneten keresztül, végig el lehet kerülni, az igazi test- test elleni harcot. Arról pedig szó sem lehetett volna, hogy Orbán KO- val diadalmaskodjon pl. egy Duran kaliberű harcos ellen.
4.Botos. Ő volt az örök második, vagy harmadik, vagy akárhanyadik. Szóval az amatőr mezőnyben nem volt nyerőember. Ennek az okait már biztosan kutatták nálam avatottabb szakemberek, de gondolom pontos választ nem adott rá senki. Azt hiszem, hogy én bármit is írok róla, az mind bírálatnak fog tűnni, pedig nem ez a szándékom. Nézzük, hogy miért: 1. Ha olyan kiváló képességű volt, amilyennek én feltételezem, akkor azért nem nyert Olimpiát vagy EB-t, mert nem készült fel rendesen, nem volt ott fejben, stb.. vagy: 2. Egyszerűen túlértékeltük, és nem is volt soha a topon.
Ezzel szemben viszont az a helyzet, hogy emlékeim szerint mindenkivel partiban tudott lenni, de valószínűleg az a kicsi, megtanulhatatlan plusz hiányzott, ami az igazi bajnokok sajátossága. Bocsánat a profán, és sokat idézett hasonlatért, de a jó versenyló is a derby napján kell, hogy jól fusson, a többi az mind mellékes….
Szóval odáig jutottam, hogy Botos vélhetően, mentálisan nem volt rendben, amiben csak az a rossz, hogy ezen a problémán talán lehetett volna segíteni…
A mentális tényezők szerepe bizony nem mellékes. Sok példát ismerünk arra, hogy a profi mezőnyben miként roppantak össze váratlanul, akár megnyertnek látszó helyzetben is, egyes ökölvívók. És természetesen ennek az ellenkezőjét is láttunk már gyakran, amikor sérülten, sebektől véresen, padlót is megismerve, nyertek mérkőzést szilárd lelkületű bunyósok.- Minden elismerésem az övék.
Most megint egy kitérő. Kedves sporttársak ismerik-e Wilfredo Gomezt? Már hogyne ismernék, hiszen Holy is írt róla, amúgy Agatha Christie-re hajazva, a 10 kicsi portorikói-ról. (Ezt a marhaságot talán meg lehet bocsátani nekem?- remélem)


http://www.profiboksz.hu/cikk.php?id=138

Ehhez a remek cikkhez bátorkodok hozzátenni néhány apróságot, amelyek csak itt érdekesek, ahol a bunyós amatőr múltjával foglalkozunk. Szóval itt van egy ember, aki még nincs 16 éves, amikor részt vesz 1972-ben a Müncheni Olimpián. Az első mérkőzésen ki is kap 4:1 arányban egy egyiptomi bunyóstól. Ez pályafutása egyetlen amatőr veresége. Amatőr karrierjének mutatói: 58 győzelem, 2 döntetlen, 1 vereség. 1974-ben 3 KO győzelem után jut a döntőbe, ahol kubai ellenfelet kap Romero személyében, és ne feledjük, hogy Havannában vagyunk. Itt sem bízott semmit a véletlenre: 2. menetes TKO. A VB győzelem után már nem volt türelme kivárni a következő olimpiát, és elszegődött profinak. 1974 nov.16.-án már egy „profi ringben” látjuk viszont. A többi már ismert…. Így kell elkezdeni, és persze folytatni egy profi karriert!

http://www.boxrec.com/boxer_display.php?boxer_id=2542

5. Kajdi. Tehát maradt Kajdi János, (1939-1992) aki már sajnos rég nincs közöttünk, pedig még 70 éves sem lenne. Hosszú amatőr pályafutásáról van néhány elképesztő adat: Mérkőzés: 580; Gy: 568; V: 10; D: 2. Leírnám röviden, hogy én miként emlékszem vissza az 1972-es olimpiai eseményekre, amelyeket kicsiny gyermekként izgultam végig. Szóval Kajditól aranyat reméltünk, amit (szvsz) ugyanúgy elcsaltak tőle is, mint Orbántól. 3 döntősünk közül csak egy hozott haza aranyat, holott mind megérdemelte volna. Elképzelhetjük az általános csalódottságot, ráadásul mindezt Papp Laci, személyes kudarcként élte meg. De térjünk vissza a meccsekhez. Kajdi szépen menetelt, amíg az elődöntőben meg nem kapta a félelmetes kenyai, Dick „Tiger” Murungát. Egy afrikai tigris, nem mondom, remek képzavar. Legalább „lion” lett volna! Ez egy mellékes dolog, mert egyébként a lórúgás erejű ütéseiről híresült el. Jól emlékszem, hogy mennyire ijesztő látványt nyújtott a ringsarokban. Hát még harc közben. Elképesztő tömegű, kötött izomzat, olyan amivel igazából már nem is lehet rendesen mozogni. Én odanézni is alig mertem, míg jóapám mondta, hogy ha Kajdi teszi a dolgát, akkor mindegy, hogy ki az ellenfele. És lényegében így is volt. Kajdi hozta is a meccset 4:1 arányban. De volt sajnos egy leütés, aminek mint később kiderült, nagyon súlyos következményei lettek. Szerencsére az elsődleges hatása csak annyi volt, hogy mint az eredményből látszik, az egyik agyatlan pontozó (vélhetőleg emiatt az ütés miatt) Murungát látta győztesnek. A másik következmény volt az igazán súlyos, mert Kajdi bordatörést szenvedett, amit akkor a gyors orvosi vizsgálatok nem is igazoltak. Ő viszont alig bírta a karjait mozdítani, szörnyű fájdalmakkal küzdött. Szóval a „Tiger” elleni győzelem, az olyan Pürroszi győzelem volt. Ezzel a mérkőzéssel sikerült a küzdő feleknek elérni, hogy egyikük se legyen olimpiai bajnok. Aki kikapott, azért, aki győzött azért- mert őt is tönkretették.
Mindebből a másik ágon szereplő kubai E. Correa profitálhatott, pedig csak 2 véleményes mérkőzéssel került döntőbe, ahol a sérült Kajdival került szembe. Correa óriási szerencséjére, sikerült egyszer leütni Kajdit, amit megint túlértékeltek a pontozók, sajnos. Az egészben az a szörnyű, hogy Kajdi Jancsi simán hozta volna az aranyat, ha egészséges.
Nahát ilyenek miatt gondolom én, hogy Kajdiból remek profi válhatott volna, ha fiatalon, egy érmes amatőr világverseny után elszegődhetett volna profinak. Ez nyilván csak találgatás, de amikor több világszervezet, és sokféle cím létezik, akkor egy kajdi-féle klasszis, valóságos „övgyűjtögető” lehetett volna, vagy lenne manapság. Ráadásul, hála a „nagy generációnak”, (Hearns, Hagler, Duran, Leonard) már megszűnt a nehézsúly egyeduralma. Kisebb scs.-ok is vonzzák az érdeklődőket, a médiát, a pénzt. Ha csak ezt az utolsót nézzük az sem lebecsülendő, egy anyagilag el nem kényeztetett amatőr bunyós számára. Sajnos Kajdi Jancsi, ilyen szempontból rossz időben és rossz helyen élt. Pechjére még az élet azt a kárpótlást sem adta meg neki, hogy a jól megérdemelt olimpiai aranyat betehesse otthon a vitrinbe.
Tudom, hogy egy kicsit hosszúra sikerült, de legyetek kedvesek és nézzétek el! Sőt, ha valaki idáig eljutott, akkor az már jelent valamit, mert akkor talán érdemes volt elolvasni. Neeeem?
És még mennyi mondanivalóm lenne, amit talán majd egy másik alkalommal meg is teszek!
Avatar
PTM
PKSZ Assistant Team
HozzászólásokCOLON 1779
CsatlakozottCOLON 1970-01-01 02:00:00
Tartózkodási helyCOLON Fehér sarok
CONTACTCOLON

Amatőr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Hozzászólás Szerző: PTM »

Sziasztok!<br><br>Idén április 28-29-30-án rendezik meg a Budapest Bajnokságot, a Zuglói Sportcentrumban. A három napos versenyen minden korcsoportban összemérik erejüket a versenyzők, szóval lesz pár igen nagy csata.<br><br>Aki ráér, szerintem látogasson ki Zuglóba, tavaly is nagyon jó meccsek voltak.  ;)
Baráti jobbhoroggal: tanárúr
--
A "tanárúr" gúnynév WNB és dp sporttársaktól származik (c)2005
Chagaev
PKSZ Assistant Team
HozzászólásokCOLON 269
CsatlakozottCOLON 2003-12-05 15:11:01
Tartózkodási helyCOLON Halálcsillag

Re: Amatõr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Hozzászólás Szerző: Chagaev »

Úgy tûnik a Szergej Kazakov-éra véget ért, a nemzetközi kudarc (Bedák Pimpa intézte el) után az orosz bajnokság döntõjében is elverték (a 22 éves Ajrapetján). <br>Nem hiszem, hogy látjuk még nemzetközi porondon...
Avatar
PTM
PKSZ Assistant Team
HozzászólásokCOLON 1779
CsatlakozottCOLON 1970-01-01 02:00:00
Tartózkodási helyCOLON Fehér sarok
CONTACTCOLON

Re: Amatőr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Hozzászólás Szerző: PTM »

[quote author=Darien link=board=profiboksz;num=1036456423;start=255#255 date=12/18/05 ť 11:04:50]Az előbb láttam a vitatott bajnoki döntőt a sport1-en. Érdekes volt. Az utolsó menet előtt Pimpa még vezetett egy ponttal. A negyedikben meg sokkal többet talált. Aztán a végén kihozták a másik srácot egy ponttal.  :o[/quote]<br><br>Szerintem sem kapott ki Bedák Pali Kaluczától. Persze most már mindegy...
Baráti jobbhoroggal: tanárúr
--
A "tanárúr" gúnynév WNB és dp sporttársaktól származik (c)2005
Darien
Super Champ
HozzászólásokCOLON 780
CsatlakozottCOLON 2005-02-10 22:46:05
Tartózkodási helyCOLON Balatonalmádi

Re: Amatőr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Hozzászólás Szerző: Darien »

Van egy szavazás az ABA Boxingon az év legjobb amatőr bokszolójáról. És lám ki került fel a listára... a mi kis Pimpánk!!! Támogassuk egy kicsit!<br>www.ababoxing.com
Chagaev
PKSZ Assistant Team
HozzászólásokCOLON 269
CsatlakozottCOLON 2003-12-05 15:11:01
Tartózkodási helyCOLON Halálcsillag

Re: Amatõr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Hozzászólás Szerző: Chagaev »

Én is megnéztem a döntõket és ez a Varga Miki szerintem nem semmi gyerek.<br>Remélem, hogy sokra viszi majd, szerintem a tehetsége megvan hozzá.
Avatar
PTM
PKSZ Assistant Team
HozzászólásokCOLON 1779
CsatlakozottCOLON 1970-01-01 02:00:00
Tartózkodási helyCOLON Fehér sarok
CONTACTCOLON

Re: Amatőr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Hozzászólás Szerző: PTM »

[quote author=HIE link=board=profiboksz;num=1036456423;start=255#256 date=12/18/05 ť 14:14:38]Sosem szerettem az amatőr bunyót. 3 menet alatt folyamatosan vezetsz, mondjuk 10 ponttal, azt a 4. menetben elfáradsz, és egy pontal nyer végül az ellenfél. Csak a 4. menetben volt jobb, de mivel ez neki elég volt, hogy behozza, ő nyerte a meccset.  :-/[/quote]<br><br>Ez van, mióta a méltóságos AIBA eltörölte a 20:19-es pontozási rendszert...
Baráti jobbhoroggal: tanárúr
--
A "tanárúr" gúnynév WNB és dp sporttársaktól származik (c)2005
HIE
Super Champ
HozzászólásokCOLON 615
CsatlakozottCOLON 1970-01-01 02:00:00
CONTACTCOLON

Re: Amatőr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Hozzászólás Szerző: HIE »

Sosem szerettem az amatőr bunyót. 3 menet alatt folyamatosan vezetsz, mondjuk 10 ponttal, azt a 4. menetben elfáradsz, és egy pontal nyer végül az ellenfél. Csak a 4. menetben volt jobb, de mivel ez neki elég volt, hogy behozza, ő nyerte a meccset.  :-/
Darien
Super Champ
HozzászólásokCOLON 780
CsatlakozottCOLON 2005-02-10 22:46:05
Tartózkodási helyCOLON Balatonalmádi

Re: Amatőr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Hozzászólás Szerző: Darien »

Az előbb láttam a vitatott bajnoki döntőt a sport1-en. Érdekes volt. Az utolsó menet előtt Pimpa még vezetett egy ponttal. A negyedikben meg sokkal többet talált. Aztán a végén kihozták a másik srácot egy ponttal.  :o
HIE
Super Champ
HozzászólásokCOLON 615
CsatlakozottCOLON 1970-01-01 02:00:00
CONTACTCOLON

Re: Amatőr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Hozzászólás Szerző: HIE »

De most nem lehet a kínaiakra fogni, hogy elcsalták a meccset. Magyarral bunyózott. Egyébként nem tudom, hogy akkor most jogosan kapott e ki Bedák, vagy sem. Mindenki mást mond. Látni meg nem láttam.
menyus
Tiszteletbeli PKSZ tag
HozzászólásokCOLON 529
CsatlakozottCOLON 2002-10-19 22:31:03
Tartózkodási helyCOLON London

Re: Amatőr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Hozzászólás Szerző: menyus »

[quote author=Darien link=board=profiboksz;num=1036456423;start=240#252 date=12/13/05 ť 15:15:32] Szerintetek Egerben sok a Kínai?  :)[/quote]<br><br>:)<br>Van egy pár... de hol nincs?
Darien
Super Champ
HozzászólásokCOLON 780
CsatlakozottCOLON 2005-02-10 22:46:05
Tartózkodási helyCOLON Balatonalmádi

Re: Amatőr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Hozzászólás Szerző: Darien »

Nahát! Öcsi bácsi rendesen kikelt magából! Nem láttam a meccset, így nem tudok véleményt nyilvánítani. Szerintetek Egerben sok a Kínai?  :)
supras
P4P
HozzászólásokCOLON 1108
CsatlakozottCOLON 2003-09-16 22:17:22
Tartózkodási helyCOLON Budapest

Re: Amatőr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Hozzászólás Szerző: supras »

Antoni Rogerio Noguiera brazil bajnok lett szuper nehézsúlyban.<br><br>http://www.sherdog.com/news/news.asp?n_id=3724 Rogeiro is a Pride-ban bunyózik amúgy mint az ikertestvére.
Avatar
PTM
PKSZ Assistant Team
HozzászólásokCOLON 1779
CsatlakozottCOLON 1970-01-01 02:00:00
Tartózkodási helyCOLON Fehér sarok
CONTACTCOLON

Re: Amatőr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Hozzászólás Szerző: PTM »

Felraktam az ftp-re az AIBA (Nemzetközi Amatőr Ökölvívó Szövetség) magyar nyelvű szabálykönyvét. Az "Érdekesség" könyvtárba tettem, a többi közé.  ;)<br><br>Jó mazsolázgatást! Egy kis részlet belőle, ami rendkívül kedves a szívemnek, mert azt mondja el, ki is a mérkőzésvezető és miért tartózkodik a szorítóban:<br><br>[table][tr][td]"XIII. SZABÁLY: A VEZETŐBÍRÓ<br><br>A.) Elsődleges feladata. A vezetőbíró elsődleges feladata az ökölvívó egészségének megóvása. <br><br>B.) Feladatai. A vezetőbíró a szorítóban tevékenykedik. Fehér ingat, fehér nadrágot, világos színű, sarok nélküli cipőt és fekete csokornyakkendőt visel. Trópusi klíma esetén ez utóbbi viselése alól a Zsűri vagy a Bíró Bizottság elnöke felmentést adhat. Orvosi kesztyűt viselhet. A vezetőbíró feladatai:<br>1. A szabályok és a fair-play betartása.<br>2. A küzdelem kézbentartása, annak minden mozzanatában.<br>3. A gyengébb küzdő fél megóvása a túlzott és szükségtelen összeveréstől.<br>4. A kesztyű és öltözet ellenőrzése.<br>5. A küzdelem vezetésére három vezényszót használ:<br>      a.) „Stop”: amikor a küzdelem megállítására utasítja az ökölvívókat. <br>      b.) „Box”: amikor a küzdelem folytatására utasít. <br>      c.) „Break”: lefogás esetén, az utasítás elhangzása után mindkét ökölvívónak hátra kell lépnie a küzdelem folytatása előtt.<br>6. Megfelelő magyarázó jelzésekkel adja az ökölvívó tudtára, hogy megsértette a Szabályokat. <br>7. A Vezetőbíró az eredményhirdetés előtt nem jelezheti, ki a győztes. Eredményhirdetés után a győztes kezét a magasba emeli.<br>8. Ha diszkvalifikált egy ökölvívót vagy megállította a menetet, elsőként a Zsűri elnökével közli, hogy melyik ökölvívót zárta ki vagy miért állította meg a menetet, aki a közönség tájékoztatására utasítja a műsorközlőt. <br><br>C.) A vezetőbíró hatásköre. A vezetőbíró hatásköre az alábbiakra terjed ki:<br>1. Beszüntetni a küzdelmet bármelyik pillanatban, ha az megítélése szerint túlságosan egyoldalú.<br>2. Beszüntetni a küzdelmet bármelyik pillanatban, ha megítélése szerint az egyik küzdő fél olyan mérvű sérülést szenvedett, melynek következtében nem folytathatja a mérkőzést.<br>3. Megszüntetni a küzdelmet bármely pillanatban ha úgy véli, hogy a küzdő felek komolytalanok. Ekkor az egyik vagy mindkét felet kizárhatja.<br>4. Figyelmeztetni a versenyzőt vagy megállítani a menetet és intést jegyeztetni be annak az ökölvívónak, aki ismételten szabálytalankodott vagy vétetett a fair play szabálya ellen, ily módon szerezni érvényt a szabályoknak. <br>5. Kizárni azt az ökölvívót, amelyik nem tesz eleget utasításainak, vagy támadó illetve agresszív magatartást tanúsít irányában.<br>6. Kizárni azt a szorítósegédet, aki megszegi a szabályokat, vagy az ökölvívót magát, ha a szorítósegéd nem tesz eleget az utasításnak.<br>7. Előzetes intés után vagy anélkül kizárni egy versenyzőt, aki szabálytalankodik.<br>8. Leütés esetén felfüggeszteni a számolást, ha az arra kötelezett ökölvívó szándékosan nem megy a semleges sarokba, vagy késlekedve teszi azt.<br>9. Úgy értelmezni a szabályokat, ahogy azok az éppen aktuális küzdelemhez alkalmazhatók, vagy belátása szerint bármilyen körülmények között olyan intézkedést tenni, amire a szabályok tételesen nem térnek ki.<br><br>D.) Intés. Ha egy ökölvívó megszegi a szabályokat, de az még nem jár kizárással, a vezetőbíró megállítja a menetet és a vétkest meginti. Az intést megelőzően a vezetőbíró a küzdő feleket megállásra szólítja fel. Az intést tisztán és határozottan kell adni, oly módon, hogy annak okát és szándékát az ökölvívó megértse. A vezetőbíró kézzel jelzi mindegyik pontozóbíró irányába, hogy az egyik versenyzőt megintette, valamint azt is jelzi félreérthetetlenül, hogy melyiket. Az intést követően a vezetőbíró „Box” vezényszóval a küzdelem folytatását rendeli el. Ha a mérkőzés során egy ökölvívót háromszor megintettek, az kizárással jár.<br><br>E.) Figyelmeztetés. A vezetőbíró figyelmeztetheti is a versenyzőt. Ez a vezetőbíró által adott jó tanács a versenyzőnek, amellyel meg kívánja előzni a legkisebb szabálytalanságot is. Emiatt nem kell megállítania a küzdelmet, hanem a menet alatt dorgálásával felhívhatja a versenyző figyelmét arra, hogy kerülje a szabályok megszegését.<br><br>F.) Egészségi vizsgálat. Mielőtt a vezetőbíró bármilyen nemzetközi mérkőzést vezetne a lefektetett szabályok alapján, egészségi vizsgálaton vesz részt, mely megállapítja, hogy fizikailag alkalmas-e feladatai ellátására a szorítóban. Látásnak 6 dioptria erősségűnek kell lenni, mindkét szemén. A menetek alatt szemüveget nem viselhet, kontaktlencsék használata megengedett. Minden verseny előtt kötelező a bíró számára részt venni az Orvosi Zsűri vizsgálatán."[/td][/tr][/table]
Baráti jobbhoroggal: tanárúr
--
A "tanárúr" gúnynév WNB és dp sporttársaktól származik (c)2005
magicheads
Reménység
HozzászólásokCOLON 61
CsatlakozottCOLON 2005-03-01 08:12:50
Tartózkodási helyCOLON Dombóvár

Re: Amatõr ökölvívás - és ezzel kapcsolatos dolgok

Hozzászólás Szerző: magicheads »

A 69 kg-ban Magyar Bajnoki címig jutó kecskeméti Mészárosról mit tudtok?A nemzetközi versenyeken Szilit szerepeltetik,aki 3. lett a MB-on.
BUTTON_POST_REPLY